بهترین دستگاه بخور سرد

بهترین دستگاه بخور سرد (رطوبت ساز)

 

 

 

 

فصل پاییز و زمستان معمولا برای افراد ۲ مشکل را به صورت هم زمان ایجاد می‌کند. با کاهش دما و شروع وارونگی هوا، افزایش آلودگی و خشکی هوا باعث خشکی پوست، سرفه‌های مزمن، شیوع آسم و آلرژی و سایر بیماری‌های تنفسی می‌شود. علاوه بر این وجود آلاینده هایی از قبیل مایت، گردو غبار، گرده ی گیاهان، پوست و شوره و مو و پر حیوانات خانگی، VOC، بوی مواد شوینده و شیمیایی، ویروس و باکتری و … در فضای خانه هایمان سرفه و بی حالی را تشدید می کند ، که دستگاه تصفیه هوا میتواند در برابر این مشکلات از ما محافظت کند

مواردی که نشان می دهد نیاز به دستگاه تصفیه هوا دارید:

 • از آسم، آلرژی و یا یک بیماری تنفسی که هوای آلوده باعث تحریک اون می شه رنج می برید
 • می خواهید میزان شوره ی حیوانات خانگی یا آلرژنهای موجود در هوای خونتونو کم کنید
 • می خواهید از دستِ بوهای خانگی ناشی از بوی حیوانات خانگی، بوی ناشی از آشپزی، دود سیگار یا قارچ و کپک خلاص شوید
 • خونه شما بیش از حد گرد و غبارو جمع می کند
 • بدون هیچ دلیل روشنی شما در منزلتون به سختی تنفس می کنید یا تنگی نفس دارید
 • اغلب موارد در منزلتون کسل و بی حالید یا سردرد دارید
 • شما یا یکی از اعضای خانوادتون سیگاری است و در نتیجه می خواهید از شَرِ بوی سیگار خلاص بشید
 • به علت مشکلات مجاری تنفسی خواب راحتی ندارید
 • سیستم ایمنی بدنتان ضعیف شده و یا کودک و سالمندی در خانه دارید که پیشگیری از سرماخوردگی و بیماری های ویروسی و باکتریایی برای شما اولویت دارد.

کاربرد تصفیه هوا

دستگاه تصفیه هوا، به کمک یک سری فیلتر، هوای اتاقتان را به گردش در می آورد. این فیلترها آلرژن ها و آلاینده هارا حذف کرده تا کیفیت هوارا برای نفس کشیدنتان بهتر کنند

مزایای تصفیه هوا

کیفیت کلی هوا را بهبود می بخشد و منجر به سلامتی بهتر برای همه افراد می شود. با این حال، این دستگاه ها برای افراد مبتلا به آسم و آلرژی بسیار مفیدند.

باعث حذف یاکاهش گرد و غبار، آلرژن ها، دود، اسپورهای قارچ، باکتریها، شوره حیوانات خانگی و بعضی از ویروسها میشود

کاربرد دستگاه بخور سرد چیست؟

دستگاه بخور (رطوبت ساز)، رطوبت را به هوای درون اتاقتان اضافه می کند. با این کار، سوزش سینوس یا دستگاه تنفسی شمارا که درنتیجه ی هوای خشک بوده، بهتر میکند

مزایای بخور سرد چیست؟

مفید برای آفراد مبتلا به آسم و افرادی که به علت هوای خشک دارای دستگاه تنفسی حساس هستند، باعث رفع خشکی هوا میشود

تعدادی از انواع دستگاه های بخور مختلف امروزه به فروش می رسند اما بیشتر آنها در یکی از دو دسته ی زیر قرار می گیرند:

انواع دستگاه بخور سرد کدامند؟

 رطوبت ساز اولتراسونیک:

شامل یک دیسک سرامیکی پیزوالکتریک بوده که به دلیل وجود میدان الکتریکی نوسان داشته و همین نوسان نیز موجب ایجاد موج در آب موجود در دستگاه بخور می شود. عدم وجود فیلتر در این دستگاه ها باعث کاهش هزینه های آن شده و نسبت به مدل تبخیری و پروانه ای، رطوبت بیش تری را وارد فضا می کنند

دستگاه بخور تبخیری:

که به وسیله یک فیلتر فیتیله ای آب را به سمت یک فن هدایت کرده که فن باعث تبخیر و هدایت آب به بیرون می شود. همین فیلترهای به کار رفته در بخور تبخیری باعث جلوگیری از پراکندگی ذرات گرد و غبار و باکتری ها می شود. باید دقت داشته باشید که این فیلترها نیاز به تعویض شدن دارند.

دستگاه رطوبت ساز، رطوبت را با استفاده از تکنولوژی های گرم یا سرد، به اتاق اضافه می کند. از آنجایی که هر دو دستگاه، دستگاه بخور سرد و گرم، دارای نقاط قوت و ضعف هستند، قبل از خرید یکی از آن ها، مهم است که تفاوتهایشان را بدانید.

صرف نظر از دستگاه بخوری که انتخاب می کنید، هر دو نوع به شما کمک می کنند تا سطح رطوبت محیط خانه تان را حفظ کنید و از عوارض جانبی ناخواسته هوای خشک که شامل تحریک سینوس، خونریزی بینی، ترک خوردن لب، خارش پوست، گلو درد و بیماری های تنفسی است، جلوگیری نمایید. این دو دستگاه تفاوت های کمی باهم دارند.

 

مقایسه دستگاه بخور سرد و گرم

دستگاه بخور سرد

دستگاه بخور سرد را می توان به نوعی نسل جدید دستگاه بخور گرم دانست. دستگاه بخور سرد، جریان هوای سرد را در محیط اتاق پخش می کند. در دستگاه بخور سرد، از آنجا که آب قبل از پراکنده شدن گرم نمی شود، درنتیجه معمولا از برق کمتری استفاده می کند. بسیاری از والدین نیز بمنظور جلوگیری از حوادث ناگواری که در نتیجه ی وجود آب گرم در دستگاه های بخور گرم وجود دارد، در مهد کودک ها، اتاق خواب کودکان یا مکانهای مشابهی که در رابطه با کودکان است، دستگاه بخور سرد را انتخاب می کنند، چرا که این دستگاه برای کودکان بخاطر داشتن حس کنجکاوی فوق العاده بالای آنها، ممکن است خطرسازشود

با این حال، نقطه ضعفی که دستگاه بخور تبخیری سرد دارد، وجود سروصدای آن است. از آنجا که این دستگاه ها با استفاده از فن تمامی فضا را با رطوبت پوشش می دهند، می توانند نسبت به سایر انواع دستگاه های بخور سرد، سر و صدای بیشتری داشته باشند. علاوه بر این، این مه خنک ناشی از کارکرد دستگاه، می تواند هوا را کمی بیشتر از حد معمول خنک کند

دستگاه بخور گرم

دستگاه های بخور گرم که معمولا برای هوای سرد توصیه می شوند، از یک المنت حرارتی برای گرم شدن و سپس تبدیل شدن به بخار آب استفاده می کنند. برخلاف بخور سرد، در این مدل احتمال رشد باکتری و قارچ کمتر است

عدم وجود یک فن داخلی، باعث می شود که دستگاه های بخور گرم به شدت آرام کار کنند. برای فضاهای بزرگ، دستگاه های بخور سرد، مناسبتر از دستگاه های بخور گرمند. در عوض، دستگاه های بخور گرم در فضاهای کوچکتر مانند اتاق خواب و دفاتر بهتر کار می کنند. علاوه بر این، دستگاه های بخور گرم، کمی گران قیمت تر هستند و تمیز کردن آنها نیز کمی مشکل تر است. با این حال، بسیاری از مردم دستگاه
های بخور گرم را برای استفاده در ماه های سرد زمستان ترجیح می دهند

مزایا و معایب دستگاه بخور سرد

 • عدم ایجاد خطر سوختگی (به خصوص برای خردسالان)
 • صدای کم تر نسبت به بخور گرم
 • مصرف انرژی برق کمتر
 • به علت وجود آب سرد ،در صورت تمیز نشدن باعث تکثیر قارچ ها و باکتری ها میشود
 • باعث پراکنده شدن مواد معدنی آب در هوا میشود

مزایا و معایب دستگاه بخور گرم

 • کم شدن احتمال رشد باکتری و قارچ به نسبت بخور سرد
 • گرم شدن خانه در فصول سرد
 • قابلیت افزودن مواد ضدعفونی کننده گیاهی وخشبوکننده
 • مصرف برق بالا
 • احتمال سوختگی با بخار داغ یا آب داخل مخزن

مطالعه بیشتر: دستگاه رطوبت ساز چیست و چرا تا این اندازه مورد توجه است؟

 

عملکرد دستگاه تصفیه هوا

 

هدف از استفاده ی دستگاه تصفیه ی هوا این است که انواع مختلف آلاینده های هوارا از بین ببریم. دستگاه‌های تصفیه هوا، هوای محیط داخلی را پاکسازی می‌کنند. این دستگاه‌ها گرد و غبار، آلرژی زاها، شوره حیوانات، پرز، گرده گیاهان، بو، گاز و سایر آلاینده‌های محیط را از بین می‌برند. هنگامی که دستگاه تصفیه هوای شما روشن است، هوای داخل خانه توسط دستگاه مکیده شده و به یک سری فیلترها وارد میشود. یکی از این فیلترها، فیلتر HEPA نامیده می شود و می تواند ذراتی به کوچکی 0.3 میکرون را از هوای تنفسی شما پاک کند. این فیلتر بصورت 99.97٪ موثر در حذف آلاینده های هواست که باعث تحریک آلرژی، آسم و سایر بیماری های تنفسی می شوند.

به یاد داشته باشید که یک دستگاه تصفیه کننده هوا تغییری در سطح رطوبت محیط ایجاد نمی‌کنند و فقط برای تمیز کردن هوا و فیلتر کردن آلودگیها عمل می کنند. توجه به این موضوع هم خیلی مهم است که: برخی از دستگاه‌های تصفیه هوا گاز اوزون تولید می‌کنند که جزو آلاینده‌ها محسوب شده، سبب تورم ریه و تشدید علائم بیماری‌های حساسیتی، ریوی و تنفسی می‌شود.

 

برای خرید و آگاهی نسبت به انواع دستگاه تصفیه هوا حتما روی لینک بزنید.

 

عملکرد دستگاه بخور سرد (رطوبت ساز)

 

عملکرد اصلی دستگاه بخور این است که رطوبت را به هوا اضافه می کند. این کار را با پمپاژ بخار آب به اتاق که ممکن است قابل مشاهده باشد یا نباشد، انجام می دهد. از این دستگاه‌ برای بهبود مشکلات سلامتی مربوط به هوای خشک و همچنین کاهش الکتریسیته ساکن در منزل استفاده می‌شود.

برای مرطوب نگهداشتن فضای خانه، باید به مخزن، آب اضافه کنید. این دستگاه آب را به بخار تبدیل می کند و آن را به هوای اطرافتان اضافه می کند. دستگاه بخور بهتر است در مناطقی با اقلیم خشک استفاده شود. دستگاه های بخور می توانند کمکی باشند در از بین بردن خشکی پوست، سوزش گلو، سوزش سینوس ها، خونریزی بینی یا مشکلات تنفسی که ممکن است در آب و هوای خشک رخ دهند.

دستگاه بخور سرد فقط رطوبت نسبی فضارا افزایش می دهد

نکته ی مهم اینجاست که دستگاه های بخور، سطح رطوبت نسبی فضارا افزایش می دهند. اگر در حال حاضر سطح رطوبت بالایی دارید، این رطوبت بالا میتواند رشد قارچ هارا افزایش دهند. سطوح رطوبت محل زندگیتان بایستی بین 30٪ تا 50٪ باشد. رطوبت زیر 30٪ نشان دهنده ی خشکی بیش از حد است و می تواند باعث بروز مشکلاتی شود که ما در پاراگراف آخر خدمتتان توضیح میدهیم. رطوبت بیش از 50٪ هم می تواند باعث رشد قارچ، تولید مثل مایت گرد و غبار و کپک ها شود

 

کدام دستگاه برای نیازهای شما بهتر است: دستگاه تصفیه ی هوا یا دستگاه بخور سرد (رطوبت ساز)؟

فصل پاییز و زمستان معمولا برای افراد ۲ مشکل را به صورت هم زمان ایجاد می‌کند. با کاهش دما و شروع وارونگی هوا، افزایش آلودگی و خشکی هوا باعث خشکی پوست، سرفه‌های مزمن، شیوع آسم و آلرژی وسایر بیماری‌های تنفسی می‌شود

دستگاه بخور سرد (رطوبت ساز) میتواند بهتر باشد اگر:

» درآب و هوای خشک زندگی می کنید

» میخواهید سطوح رطوبت هوارو در خونتون افزایش دهید

» مکررا دچار خونریزی بینی می شوید یا مشکل سینوسی دارید و یا مشکل سیستم تنفسیتون با هوای خشک تشدید می شود.

کاربرد بخور سرد برای آلودگی هوا در چیست؟

هوا پاک و صاف است، هر نفسی که بکشید حاصل یک عشق نامحدود با طبیعت است. بخور سرد، یک نقطه آغاز تازگی است، یک تجربه‌ی عمیق از تمیزی که در هر قطره‌ی آن، رازهایی از جادوی طبیعت پنهان شده است.

به خودتان یک استراحتی بدهید و به دنیای پیرامون نگاه کنید. هوا خنک و تازه است، انگار هر ذره‌ی آن برخاسته از آسمان آبی به شما حس می‌دهد که در دامنه‌ی ابرها چمن‌های به سبزی خود پرورش داده‌اند. بخور سرد، یک نسیم آرامش است که با هر لحظه، هوا را از آلودگی‌های ناخواسته پاک می‌کند.

لحظه‌ای در زندگی، خود را فراموش نکنید که با بخور سرد، به دل خود، نسیمی از آرامش ببینید. هر قطره‌ی بخور، یک قطره‌ی زندگی جدید و تازه را به شما هدیه می‌دهد. این تجربه، یک فرصت است برای رهایی از بارهای روزمره و زندگی در لحظه‌ی حال.

آلودگی هوا ممکن است چشم‌انداز روشنایی و تازگی را از ما بگیرد، اما با بخور سرد، می‌توانیم دوباره با این عناصر طبیعی ارتباط برقرار کنیم. بذارید نفسی عمیق بکشید و با هر ذره‌ی هوای پاک، احساس کنید که دارید دوباره زندگی می‌کنید.

آیا بخور سرد هوا را تصفیه میکند؟

بخور سرد می‌تواند مقداری از آلودگی هوای محیط را به وسیلهٔ تشکیل مه های نازکی از آب، ذرات آلودگی را درون خود می‌کشند و به سطح زمین میکشانند، این ذرات شامل غبار، مواد معلق، و حتی برخی از آلاینده‌های گازی می‌شوند.

همچنین، بخور سرد ممکن است باعث تسریع فرآیند رسوب ذرات جوی شود، ذرات معلق در هوا به وسیلهٔ بخورهای سرد ممکن است به سرعت به زمین بیفتد و از هوا حذف شوند.

البته، تاثیرات این فرآیند بستگی به شرایط جوی و آلودگی هوا در منطقه دارد، بخور سرد می‌تواند بهبود کیفیت هوا در مناطق با آلودگی معتدل کمک کند، اما در مواقعی که آلودگی به اندازه بسیار زیادی وجود دارد، تاثیر آن ممکن است محدود باشد. بنابراین، برای بهبود کیفیت هوا در مواقع آلوده، اقدامات اضافی مانند استفاده از فیلترهای هوا و کنترل منابع آلودگی ضروری خواهد بود.

دستگاه بخور سرد برای چی خوبه؟

دستگاه بخور سرد یک ابزار کارآمد برای مرطوب کردن هوا و انتقال آلودگی ها به سطح زمین است که به انواع مختلف مزایا دارد. در زیر تعدادی از مزایا و کاربردهای این دستگاه را بررسی می‌کنیم:

 

 1. مرطوب کننده هوا:

بخورهای سرد به خصوص در فصل‌های خشک و آب و هوای گرم کمک می‌کنند تا هوا تر و مرطوب شود. این عمل می‌تواند به بهبود مشکلاتی نظیر خشکی پوست، موها و مسائل تنفسی کمک کند.

 

 1. انتقال آلودگی به سطح زمین:

مه بخور سرد به هوا اضافه می‌شود و ذرات معلق در هوا به ذرات آب جذب می‌شوند و به صورت سنگین‌تر به زمین می‌افتند. این عمل باعث تصفیه نسبی هوا و کاهش آلودگی در هوا می‌شود.

 

 1. تسکین از علائم بیماری‌های تنفسی:

برخی افراد ممکن است از علائمی نظیر سرفه، خشکی حلق، یا بینی خشک و تحریک‌کننده رنج ببرند. بخور سرد می‌تواند در این موارد به تسکین این علائم کمک کند.

 

 1. رفع خستگی و استراحت:

تنفس هوا با رطوبت بالا می‌تواند باعث حس بهتری از لحاظ راحتی شود و افراد را از خستگی بیشتری در محیط‌های خشک و گرم در بیاورد.

 

 1. کاهش الکتریسیته ساکن:

استفاده از بخور سرد می‌تواند کمک کند تا الکتریسیته ساکن در هوا کاهش یابد و جلوی الکتریسیته ساکن و احتمال ایجاد شارژهای الکتریکی ناخواسته گرفته شود.

 

توجه داشته باشید که هرچند بخورهای سرد دارای مزایا هستند، اما نیاز به تمیزی و نگهداری منظم دارند تا از رشد باکتری‌ها و قارچ‌ها جلوگیری شود. همچنین، در صورت داشتن بیماری‌های خاص یا مشکلات تنفسی، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید تا اطمینان حاصل کنید که استفاده از بخور سرد برای شما مناسب است.

 

سوالات متداول در مورد بهترین دستگاه بخور سرد (رطوبت ساز):

1.کدام دستگاه برای کودکان مناسب تر است؟

شما می تونید از هر دو استفاده کنید. تصفیه ی هوا، هوای اتاق کودکتان را تمیزتر کرده و به بهبود تنفس آنها کمک می کند. اگر هوا خشک
شود، یک دستگاه رطوبت ساز، رطوبت را برای کمک به تنفس نوزادتان و احساس راحتی بیشتر به محیط اتاقتان اضافه میکند

2.کدام دستگاه برای افراد مبتلا به آسم مناسب تر است؟

هر دو دستگاه عملکرد خوبی برای این افراد دارند، اما تصفیه ی هوا بهترین انتخاب است. یک تصفیه ی هوا با از بین بردن عوامل محرک و عوامل ایجاد آسم، باعث میشود تا آن عوامل را تنفس نکنید. در حالی که دستگاه بخور سرد (رطوبت ساز) آلودگی های موجود در هوارا از بین نمی برند

3.کدام دستگاه برای پیشگیری از آلرژی مناسب تر است؟

تصفیه ی هوا بهترین گزینه برای آلرژی است. تصفیه ی هوا با نابودی و حذف گرد و غبار، گرده ی گیاهان، شوره ی حیوانات خانگی، اسپورهای
قارچ و خیلی موارد دیگر از هوا، باعث میشه که این ذرات به چشم، گلو و ریه ها وارد نشده و از آسیب دیدن در امان باشید. یک دستگاه بخور سرد (رطوبت ساز) این موارد را حذف نمی کند و در صورتی که سطح رطوبت بسیار بالا باشد، ممکن است آنهارا افزایش دهد

4.آیا می توان از دستگاه بخور سرد (رطوبت ساز) و دستگاه تصفیه ی هوا بطور همزمان در یک اتاق استفاده کرد؟

بله، شما می تونید از یک دستگاه بخور و تصفیه هوا در کنارهم در اتاقتون استفاده کنید. تصفیه ی هوا، آلاینده ها
را از بین می برد در حالیکه دستگاه بخور سرد ، رطوبت را به هوا اضافه می کنه تا راحت تر زندگی کنید و نفس بکشید

نظر پزشکان:

دکتر کوشانفر، متخصص کودکان: آلودگی هوا ضریب هوشی کودکان تهرانی را ۵ تا ۱۰ درصد از سایر کودکان کمتر کرده است. همچنین کم خونی و کمبود ویتامین D از دیگر تبعات آلودگی هواست.

آلودگی هوا در تهران هم برای کودکان و هم برای بزرگسالان مسئله پر اهمیتی است که باید به آن توجه ویژه ای داشت.

در آلودگی هوا وجود فلزاتی مانند سرب و آلاینده هایی مثل اوزون بیش از مقدار مجاز است. وارونگی هوا فلزات سنگینی مانند سرب را در سطح پایین تری می آورد و کودکان به دلیل داشتن قد کوتاه، بیشترین قربانیان سرب هستند.

همچنین دکتر کوشانفر معتقد است که: استفاده بیش از حد از دستگاه بخور باعث می‌شود هوای اتاق بیش از اندازه ی لازم مرطوب شده و در نتیجه رشد و نمو مایت‌ها و قارچ‌ها و همچنین بروز آلرژی‌های حساسیتی را در پی خواهد داشت. دکتر غلامحسین غفارپور،متخصص پوست و مو می گوید: از آنجا که استفاده از دستگاه‌های بخور سرد و بخور گرم در خانواده‌ها رایج شده است، باید توجه داشت که بخاری که سرد باشد، لایه شاخی پوست را می‌شکند ولی مختصر دمای آن در حد ۱۴ تا ۲۰ درجه می‌تواند لطافت خاصی به پوست ببخشد.

نتیجه گیری:

دستگاه های بخور تنها به افزایش رطوبت هوا می پردازند اما دستگاه های تصفیه هوا با داشتن فیلترهای متنوعی همچون: فیلتر هپا، کربن فعال، ضد باکتری، لامپ UV، پیش فیلتر، نانو نقره، الکترو استاتیک، فوتوکاتالیست و الیاف شیشه ای و … عوامل بیماری زای باکتریایی و ویروسی موجود در هوا، گرد و غبار، سرب، دود، ذرات معلق را حذف می کنند. همچنین دستگاه های تصفیه هوا یون منفی تولید کرده و با این کار نشاط و سرزندگی را به ارمغان می آورند.

و اما نکته ی پایانی:

 ما در عصر ارتباطات به سر می بریم، اما خیلی مواقع احساس تنهایی میکنیم. بی خبر از حال یکدیگر نباشیم.

با آلماپرایم زندگیتو بهتر کن

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *