تاریخ بروزرسانی: 3 تیر 1403

دستگاه تصفیه هوا چیست؟

دستگاه تصفیه هوا، اسم دستگاهی است که کمتر به گوش شما خورده یا شاید کمتر در مورد آن بدانید، این دستگاه با استفاده از فیلترهای مختلف آلاینده‌های معلق در هوا را در چندین مرحله از بین برده و هوای محیط را سالم و قابل تنفس می‌کند خصوصا برای افراد سالخورده و بیماران تنفسی مانند آسم، هدف این دستگاه‌ حذف ذرات خطرناکی است که می‌توانند باعث تشدید بیماری‌های تنفسی و حساسیت‌های مختلف شوند.

چرا به تصفیه‌ هوا نیاز داریم؟

آلودگی هوا چهارمین عامل مرگ‌ومیر در جهان است؛ برخلاف باور عموم مردم، آلودگی هوا تنها محدود به فضای باز و شهرها نیست، طبق تحقیقات سازمان FDA آمریکا (سازمان غذا و دارو آمریکا)، هوای محبوس در خودورها و منازل تا 5 برابر آلوده‌تر از هوای بیرون است؛ استشمام این هوا در بلند مدت سبب کاهش طول عمر افراد و ابتلا به آسم و سرطان رو در پی دارد.

اکثر افراد به ویژه کودکان، سالمندان، بیماران و زنان باردار که قشر حساس جامعه هستند، روزانه حدود 90 درصد زمان خود را در محیط‌های بسته سپری می‌کنند بنابراین نیاز است به ضرورت استفاده از دستگاه تصفیه هوا فکر کنند.

برخی از مزیت استفاده از دستگاه تصفیه هوا: 

از بین بردن باکتـری، ویروس و ذرات آلرژی‌زا

رفع احساس خستگی، بیخوابی و سردرد

کاهش حساسیت برای بیماران تنفسی

و بالا بردن میزان هوشیاری.

تصفیه هوا چه چیزهایی را حذف می‌کند؟

حذف گرد و غبار و ذرات آلرژی زا

     دستگاه تصفیه هوا:

  • خیالتون رو از بابت حساسیت و آلرژی تو خونه راحت میکنه.
  • باعث میشه کمتر به تمیز کاری و غبار گیری نیاز پیدا کنید

  • به دلیل از بین رفتن ذرات اضافه در هوا اکسیژن راحت تر به شما میرسه

محافظت از شما در برابر آلودگی هوا

کاهش بو ها و voc ها

  • جذب بوی غذا و بوی سیگار و بوهای بد در خانه

نابودی ویروس و باکتری

  • جذب و نابودی ویرووس هایی که در هوای اطراف معلق هستند و باعث مریض شدن شما می شوند.

کاهش مواد شیمیایی

     دستگاه تصفیه هوا:

  •  آلودگی شیمیایی و همچنین گاز های مواد شوینده در خانه رو کاهش میدهد.
  •  فرمالدئید و گازهای مضر موجود در هوا از بین میبرد
  • آزبست موجود در هوا را حذف میکند

کمک به خواب بهتر در شب

    دستگاه تصفیه هوا:

  • ناخالصی های هوا عاملی هستند که موجب اختلال در خواب شبانه شما می شوند. تصفیه هوا با جذب آنها به کیفیت خواب شما کمک می کند
  • باعث آرامتر شدن اعصاب شما میشود و در کیفیت زندگی شما تاثیر محسوس دارند .

نقش فیلترها در تصفیه‌هوا

دستگاه تصفیه هوا بوسیله فن داخلی ابتدا هوا را به سمت خودش مکش می کند هوا با تمام ناخالصی‌ها بعد از عبور از پیش فیلتر (مانع از عبور ذرات تا 10 میکرون می‌شود) نوبت به فیلتر هپا ( فیلتر هپا در ویکی پدیا ) می‌رسد، نقش این فیلتر در جذب ذرات معلق تا 0.3 میکرون در هوا می باشد؛ از جمله این ذرات شامل: ذرات گردوغبار، ذرات دود، مایت خانگی، ریزگردها می‌باشد.

استانداردهای فیلتر هپا:

جذب 94% ذرات تا 0.3 میکرون:  H10

جذب 98% ذرات تا 0.3 میکرون:  H11

جذب 99.8% ذرات تا 0.3 میکرون:  H12

جذب 99.97.% ذرات تا 0.3 میکرون:  H13

جذب 99.995% ذرات تا 0.3 میکرون:  H14

فیلتر کربن کاملا با هپا متفاوت است و توانایی جذب ذرات متخلخل را دارد و می‌تواند فرمالدئید یا فرمالدهید و بو‌ها، بخارها و گازهایی که از خودرو‌ها، اسپری، مواد شیمیایی رنگ‌ها و VOC‌ها ناشی می‌شود را حذف کند. 

توجه داشته باشید که فیلتر کربن اکتیو یا کربن فعال به این معنی نیست که تصفیه هوا را تبدیل به دستگاه تصفیه هوای اکتیو می‌کند. تصفیه هوای غیراکتیو یا پسیو دستگاهی است که از فیلتر‌های هپا و کربن استفاده می‌کند و به صورت مکانیکی و فیزیکال به حذف آلودگی ها می‌پردازن.

فیلتر کربن در سه حالت پودری، گرانول و بلوکی است.

فیلتر آنتی‌باکتریال معمولا با رنگ بنفش در برخی از دستگاه ها، پس از پیش‌فیلتر قرار می‌گیرد تا ذراتی نظیر آلرژن‌ها، خانواده کنه و باکتری‌ها رو جذب و از بین ببرد در برخی از تصفیه‌هواها بصورت کامپکت با فیلتر کربن و هپا ایفای نقش می‌کند.

آ

 

لامپ UV یووی در صورت وجود در دستگاه تصفیه هوا، با تابش اشعه ماوراء بنفش با خاصیت ضدعفونی کنندگی بالا نقش از بین برنده میکروارگانیسمهای موجود در هوا نظیر باکتری‌ها، ویروس‌ها و قارچ‌ها را ایفا می‌کند. لامپ یووی، ویروس‌ها را تا ۹۷.۶% حذف می‌کند. گاهی ممکن است در یک دستگاه تصفیه هوا از لامپ یو وی بصورت مستقل استفاده شود که در این حالت کارایی آن در زمینه میکروب‌زدایی و ضدعفونی خواهد بود و عمدتا چنین تکنیکی در مراکز بهداشتی و اتاق های عمل استفاده می شود.

لامپ UV در دستگاه تصفیه هوا به گونه ای قرار میگیرد که در مسیر خروجی هوا یا بعد از فیلتر ها باشد و به هیچ وجه نباید در حالت استفاده توسط چشم دیده شود.

یکی دیگر از راه‌های تصفیه‌ی هوا استفاده از یون منفی است؛ اما یون منفی، فیلتر پسیو (غیر فعال ) نیست، بلکه نوعی فیلتر اکتیو یا فعال محسوب می‌شود. ژنراتور یون منفی بارهای منفی را منتشر می‌کند و این بارها به آلودگی‌های هوا (که بار مثبت دارند) می‌چسبد و باعث سنگین شدن این پیوندها شده و آنها را به سطح زمین نزدیک میکند. یون منفی می تواند تنوع بالایی از ذرات معلق در هوا  مانند گرد و غبار، آلرژن ها و ذرات دود را باردار کند تا مکنده تصفیه هوا بهتر و سریعتر بتواند آلودگی های محیط را به سمت خود بکشاند و توسط فیلتر‌های پسیو نظیر هپا و کربن از بین ببرد. 
اما توجه داشته باشید که این ذرات همچنان وجود دارند تا وقتی که آنها را جارو کنید یا از روی وسایل پاک کنید و یا دستگاه‌های تصفیه هوا با فن آلودگی را به داخل خود بکشد. در غیر اینصورت حتی می‌تواند خطرناک باشد !! چون تمام آلودگی‌های محیط را سنگین کرده و در سطح زمین رسانده و کودکان یا افرادی که نشستند یا دراز کشیده‌اند تمام آلودگی‌ها را نفس می‌کشند. پس حتما باید از دستگاه تصفیه هوا فیلتراسیون استفاده کنیم. 

در جریان باشید که یون منفی بعنوان مکمل برای این دستگاه است و استفاده از یونایزر به تنهایی فایده ندارد و حتی ممکن است ضرر هم داشته باشد.

 

محیط‌های مناسب برای استفاده از دستگاه تصفیه‌هوا خانگی

تصفیه هوا خانگی برای تمام اماکن سرپوشیده از جمله : منازل مسکونی، ادارات، فروشگاه‌ها، مطب‌ها و مراکز درمانی، کلینیک‌ها و مراکز بهداشتی، مراکز آرایشی و زیبایی، پت شاپ‌ها و … کاربرد دارد.

محیط خانگی

محیط اداری

اتاق خواب

داخل ماشین و مسافرت

تصفیه هوا خودرویی چیست ؟

طبق تحقیقات FDA آمریکا هوای داخل ماشین 5 برابر از هوای بیرون آلوده‌تره و سیستم تهویه ماشین تاثیری بر میزان آلودگی نداره و کمکی به حذف اون نمی‌کنه.

حفظ سلامتی ما اهمیت زیادی داره، تنفس طولانی مدت آلودگی‌ها باعث سردرد، آلرژی، آسم و… میشه به ویژه وقتی که پشت ترافیک هستیم.

تصفیه هوای خودرویی آلماپرایم در یک ساعت چندین بار هوای ماشینمون رو به کمک فیلتر چندمرحله‌ای تصفیه میکنه تا داخل خودور هوای پاک و سالمی رو تنفس کنیم.

هنگام خرید تصفیه‌هوا به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

جدا از اینکه ظاهر یک دستگاه حائز اهمیت است و البته سلیقه‌ای با فاکتور گرفتن این مورد، یکی از  چهار مورد از مواردی که بایستی در زمان خرید دستگاه تصفیه هوا به آنها توجه داشته باشید نرخ خرجی هوای پاک یا به اصطلاح کدر (CADR) است، که به فضای تحت پوشش هم می‌شناسند که در دستگاه‌های مختلف متفاوت است واحد سنجش آن متر مکعب بر ساعت است؛ زمان خرید بایستی بر اساس متراژ مفید (فضایی که مانعی مانند دیوار فضا را تفکیک نکند) دستگاه خود را انتخاب کنید.

دومین موردی که در انتخاب دستگاه تصفیه هوا تاثیر دارد، تعداد و نوع فیلترهای دستگاه است که فیلترهای پایه برای تصفیه هوا شامل : پیش فیلتر/ فیلتر هپا / فیلتر کربن فعال است اما برخی دستگاه ها به فیلترهای مکمل و البته مهم در تصفیه هوا بهره می‌برند نظیر : آنتی باکتریال/ لامپ یووی و فناوری یونایزر پیشتر با این 3 مورد آشنا شدید.

یکی از دغدغه ها هنگام خرید تصفیه هوا، تامین فیلتر آن است که به دلیل وارداتی بودن اکثر دستگاه‌ها در تامین فیلتر آن به مشکل برمی‌خورند برند آلماپرایم تضمین تامین فیلتر محصولات خود را برای چندین سال به شما عزیزان می‌دهد تا این مورد هنگام خرید محصولات آلماپرایم خود به خود حذف گردد.

مورد آخر که بعد از خرید با آن مواجه می‌شوید اما بایستی هنگام خرید آن را مدنظر قرار دهید پشتیبانی شرکت در خصوص محصولات خود است، خوشبختانه برند آلماپرایم به پشتوانه پشتیبانی 24 ساعته و آموزش و همراهی پیوسته مشتریان خود خیال شما عزیزان را برای یک خرید مطمئن راحت کرده است.

سوالاتی که ممکنه برایت پیش بیاد

آلماپرایم یکسری از سوالات پر تکرار شما رو در زیر آورده است اما اگر هنوز سوالی هست که پاسخش رو نمی‌دونید همین الان بزن روی دکمه و از ما بپرس، تیم پیشتیبانی شرکت آلماپرایم مشتاقانه منتظر درخواست‌های شما هستن

» چه زمانهایی باید تصفیه‌هوا را روشن کنیم؟

مادامی که در محیط حضور دارید و نیاز به تنفس هوای سالم و تصفیه شده را دارید می‌بایست دستگاه روشن باشد.

» چقدر زمان میبره تا هوا رو تصفیه کنه؟

دستگاه تصفیه‌هوا با توجه به نرخ کدر (cadr) که دارد در هر ساعت یکبار مقدار را تصفیه ‌می‌کند (مثلا اگر کدر دستگاه 40 m3/h باشد در هر ساعت 40 متر مکعب را تصفیه می‌کند)

» آیا امکان شستشوی فیلترهای تصفیه‌هوا وجود داره؟

تنها فیلتر الکترواستاتیک در دستگاههایی که این فیلتر را دارا هستند قابل شستشو و استفاده مجدد را دارند و فیلترهای دیگر مانندهپا بعد از پایان عمر خود باید تعویض گردنند

» فیلترهای تصفیه هوا هر چند وقت یکبار باید تعویض بشه؟

فیلترهای هر دستگاه بسته به مدت استفاده از آن می‌بایست تعویض گردد این مدت برای فیلتر هپا 3 تا 5  هزار ساعت کارکردو فیلتر کربن فعال تا 5 سال می‌باشد. 

» نحوه تست عملکرد دستگاه تصفیه‌هوا چطوریه؟

برای تست عملکرد دستگاه می‌توان  از دستگاه‌های تست آلایندگی استفاده کنید،یا با توجه به نشانگر کیفیت هوا دستگاه برای دستگاه‌هایی که سنسور تشخیص آلودگی می‌باشد کیفیت هوا را ملاحظه کرد.تست دیگر برای اطمینان از عملکرددستگاه تست فاسد شدن میوه‌هایی مانند توت‌فرنگی است به شکلی که دو اتاق مجزا با شرایط یکسان یک اتاق بدون دستگاه و دیگری با دستگاه تصفیه هوا، میوه قرار می‌گیرد و شاهد دیرتر خراب شدن میوه در اتاق با تصفیه هوا خواهید بود.

جهت ثبت سفارش دستگاه خود بر اساس متراژ یکی از دسته بندی‌های زیر را انتخاب کنید:

اگر کد تخفیف دارید کلیک کنید

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

شروع به تایپ کردن برای دیدن محصولاتی که دنبال آن هستید.

اپلیکیشن های مسیریابی

ما را از طریق برنامه های مسیریابی زیر می‌توانید پیدا کنید.