تاریخ بروزرسانی: 3 تیر 1403

ساختار فیلتر کربن فعال در تصفیه هوا و کاربردهای متنوع شگفت انگیز آن

فهرست مطالب

کربن اکتیو ( زغال فعال ) چیست ؟

استفاده از فیلتر کربن فعال، یکی از مراحل تصفیه هوا در خانه است که به اسم فیلتر زغال فعال نیز آن را میشناسند. این فیلتر توانایی جذب بوهای نامطبوع و بیش از 3000 نوع از ترکیبات مضّر گازی را داشته و نقش مهمی در جذب عوامل شیمیایی دارا می باشد.

چرا فیلتر کربن؟

بسیاری از مواد مایع و گازها دارای مقادیری مواد ناخواسته و ناخالصی هستند.در برخی موارد این ناخالصی ها شامل میکروب، باکتری، مواد سمی و آلوده کننده های دیگر می باشند که با وجود درصد بسیار کم، عملا شرایط نامطلوبی را ایجاد می کنند، بطوریکه  طعم، بو، رنگ و خواص دیگر را تغییر می دهند. برای رسیدن به شرایط دلخواه در این گونه مایعات و گازها، باید ناخالصی ها حذف شوند . یکی از بهترین روشهای حذف ناخاصی ها، حذف آنها به شیوه جذب سطحی می باشد که در بسیاری مواقع تنها شیوه ی موثر است و این کار را فیلتر کربن به نحو احسنت برای ما انجام میدهد.

ساختار فیلتر کربن فعال

شیوه ی ساخت کربن فعال به اینگونه است که بعد از پیرولیز حرارتی مواد سلولزی گیاهی تحت عملیات فعال سازی با بخار آب قرار گرفته و کربن اکتیو بدست می آید. با توجه به تنوع مصرف و تنوع مواد اولیه انواع زیادی با مشخصات خاص کربن فعال تولید می شود که هر کدام برای مصارف خاصی ساخته می شوند. فیلتر کربن یک تخت حاوی کربن فعال است و در زیر لایه خود از تعدادی زیادی  گرانول کربن تشکیل شده که بسیار متخلخل هستند و این متخلخل بودن میتواند در سطح گسترده آلاینده ها رو جذب و از بین ببرد.

نحوه ی عملکرد فیلتر های کربن اکتیو(فیلتر کربن اکتیو چگونه کار میکند؟)

نحوه ی عملکرد این فیلتر، ریشه در جذب دارد، به گونه ای که آلودگی سیال را در داخل منافذ خود به دام می اندازد. به تعریفی دیگر زغال فعال یک نوع جاذب قوی با جذب سطحی فوق العاده می باشد و در هیچ حلال شناخته شده ای حل نمی شود و برجسته ترین مشخصه آن حذف انتخابی آلاینده هاست و در برخی موارد برای بازیافت مواد نیز بکار میرود. هر فیلتر کربنی معمولا یک معیار سنجش به نام نرخ میکرونی دارد که حداقل سایز ذراتی که میتونه جدا کنه چقدر هستش. سایز ذرات معمولی که میتواند حذف کند بین 0.5 تا 50 میکرومتر هستند .  تاثیر یک فیلتر کربن اکتیو فقط بستگی به سایز ذره ندارد ، همچنین به این که سرعت عبور جریان از فیلتر بستگی دارد. برای مثال، اگر یه سیال اجازه عبور کندتر از فیلتر رو داشته باشد، آلاینده ها برای مدت طولانی تری در معرض فیلتر قرار میگیرند  که در نتیجه ناخالصی کمتری میماند.

فیلتر کربن فعال دستگاه تصفیه هوا

کاربرد های کربن فعال

از یک فیلتر کربنی به طور معمول در تصفیه آب ، دستگاه های تصفیه هوا و از بین بردن گاز های صنعتی  استفاده میشود ( برای مثال حذف سیلوکسان و هیدروژن سولفید از گاز های زیستی) اما حوزه ی کاربردی این فیلتر بسیار گسترده تر از این سه بخش است، که میشود به کاربرد این فیلتر در ماسک های تنفسی ، تصفیه نیشکر، برخی از روش های کافیین زدایی قهوه و بازیافت برخی از فلزات گرانبها (به خصوص طلا)، فیلتر های سیگارو یا در سیستم کنترل بخارات سوخت در ماشین ها اشاره کرد.

زغال فعال و کاربرد آن در تصفیه آب

در تصفیه آب ، فیلترهای کربن فعال معمولا موثر ترین روش در حذف کلر، ذرات موجود در آن مانند رسوبات، ترکیبات آلی فرار(VOCs)  و  طعم و بوی بد آب هستند. البته این فیلتر به تنهایی توانایی حذف همه ی آلاینده هارو در آب را ندارد؛ برای مثال آن ها در هنگام حذف مواد معدنی، نمک ها و مواد غیرآلی حل شده، چندان موثر نیستند.

کاربرد زغال فعال

چرا فیلتر کربن؟ چرا تصفیه هوا؟

آشپزی، حیوانات خانگی ، کپک و مواد شوینده شاید هیچ ارتباطی به یکدیگر نداشته باشند ولی همه ی آنها یک مشخصه یکسان دارند ، همه ی آن ها توانایی انتشار بو های نامطلوب را در فضای خانه و پتانسیل آلوده کردن هوایی که ما در آن نفس می کشیم را دارند. فیلترهای کربن می توانند در به دام انداختن این گاز های نا مطبوع به ما کمک کنند..

چه کسانی به فیلتر کربن در تصفیه هوا نیازمند هستند؟

هر کسی میتواند از فیلتر کربن اکتیو در خونه ی خود بهره مند شود ولی برای برخی افراد استفاده از آن الزامی است ، مانند افراد سیگاری  یا کسانی که با افراد سیگاری  زندگی میکنند ، افرادی که محل زندگی آن ها دارای کپک هستند یا از حیوانات خانگی نگه داری میکنند، باید از این فیلتر استفاده  کنند حتی اگر فقط برای مدت کوتاهی (یه دوره کوتاه آلودگی هوای شدید یا اجرای یک پروژه ی ساختمانی در نزدیکی محل زندگیتان و …) با استفاده این فیلتر متوجه تفاوت هوا میشوید.

آیا فیلتر های کربن به تنهایی برای تصفیه هوا کافی هستند؟

آیا فیلتر کربن میتواند به تنهایی برای تصفیه ی هوا کافی هست؟ باید بگویم که خیر، همینطور که اشاره کردیم، فیلتر های کربن توانایی فیلتر تمامی ذرات را ندارند. به همین دلیل است که ما شیوه ای چند مرحله ای تصفیه هوا رو پیش میگیریم، در این صورت ذرات قبل گذشتن از فیلتر کربن، از فیلتر هپا(در بعضی از دستگاه ها به جای هپا از فیلتر الکترواستاتیک استفاده میکنیم)عبور میکند و ذراتی رو که فیلتر کربن نمیتواند جذب کنند رو از بین میبرند..

مشخصات فیلتر کربنی دستگاه های تصفیه هوای آلماپرایم عبارتند از:

تصفیه هوای آلماپرایم با استفاده از ذرات کربن فعال فرآیند تهویه و تصفیه هوا را انجام می‌دهند. این فیلترها با داشتن خاصیت‌های ضد قارچ و جلوگیری از رشد کپک و ضد باکتری و عامل ممانعت‌کننده از تشکیل کولونی‌های باکتریایی، قابلیت حذف گازهای آلاینده محیطی ازجمله آمونیاک و (وی‌اوسی) را دارند.

ویژگی‌های فیلترهای دستگاه های تصفیه هوای آلماپرایم عبارتند از:

– توانایی در انهدام باکتری‌ها ازجمله اشرشیاکولی و استافیلو کوکوس با کارآیی افزون‌بر ۹۹درصد
– جذب‌کننده ذرات معلق و گرد و غبار محیط به علت دارا بودن خاصیت الکتروستاتیک

تصفیه هوای چند مرحله ای با استفاده از فیلتر های مختلف دستگاه های تصفیه هوای آلماپرایم

منابع:

Quick Guide to Carbon Filters/Esco Scientific

  carbon filtering / wikipedia

Water Treatment Using Carbon Filters/Health statement

دیدگاهی در مورد “ساختار فیلتر کربن فعال در تصفیه هوا و کاربردهای متنوع شگفت انگیز آن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

مقالات دیگر

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

شروع به تایپ کردن برای دیدن محصولاتی که دنبال آن هستید.

اپلیکیشن های مسیریابی

ما را از طریق برنامه های مسیریابی زیر می‌توانید پیدا کنید.