علمی

15پروژه که می تواند مانع آلودگی هوا در سراسر جهان شود

15 پروژه که می تواند مانع آلودگی هوا در سراسر جهان شود

این روزها آلودگی هوا، در کشورهای جهان اول نسبت به سالهای گذشته کمتر شده است و این مهم به لطف پروژه های نوآورانه جهانی است. آلودگی هوا در سراسر جهان خطری جدی محسوب می گردد. شهرکها و شهرها با پدیده اسماگ smog و انتشارات خطرناک ناشی از آلاینده ها محصور شده اند که به محیط زیست و سلامت موجودات زنده آسیب می رساند.

 

خوشبختانه، از هر زمان دیگری، به حل این مشکل نزدیکتریم. با تکنولوژی های پیشرفته، ابتکارات دولتی و پروژه های نوآورانه می توانیم یک بار برای همیشه آلودگی هوا را پایان دهیم. در این مقاله به برخی از پروژه هایی که می توانند تاثیر چشمگیری در کاهش آلودگی هوا داشته باشند، می پردازیم.

1. دوستان زمین: شهروندان اجازه آزمایش کیفیت هوای خود را دارند.

یکی از بهترین ابزارهای مبارزه با آلودگی هوا، آموزش است. با آموزش دادن مردم، در زمینه ی اهمیت هوای پاک، آنچه که آنها می توانند برای کاهش انتشار آلودگی انجام دهند و چگونگی آگاهی از کیفیت هوا در منطقه خود، می توان با مشکل آلودگی بهتر روبه رو شده و برای حل آن تمهیداتی درنظر گرفت.

در انگستان، در شهرهای  مانند لندن، آلودگی هوا نگرانی بزرگی محسوب می شود. دوستان زمین یک موسسه خیریه زیست محیطی در انگلستان می باشد که کیت های آزمایشی را برای شهروندان تامین می کند، به طوری که شهروندان می توانند اطلاعات بیشتری در مورد کیفیت هوای منطقه خود داشته باشند. کیت ها شامل یک لوله نظارت و دفترچه راهنمای آسان است، به طوری که شهروندان نگران می توانند پاسخ دقیق در مورد هوایی که در آن تنفس می کنند را دریافت نمایند.

2. جنگل های عمودی نانجینگ: پرورش جنگلی شهری برای پاکسازی هوا

با توجه به گستردگی صنایع در سراسر چین، مردم این کشور از بدترین سطح آلودگی هوا که در سراسر جهان موجود است،رنج می برند. در چند سال اخیر، شهروندان چین شاهد حجم بی شماری از پیشنهادات و اجرای بسیاری از طرحها در زمینه کاهش آلودگی  بوده اند تا دوباره هوای خود را، سالم سازند.

یکی از این پروژه ها جنگل عمودی نانجینگ در استان جیانگسو است. تخمین زده می شود که این جنگل قادر خواهد بود تا 25 تن دی اکسید کربن را جذب و اکسیژن کافی را آزاد نماید، تا هوا 3000 برابر سالمتر از آنچه که درحال حاضر است، شود. ویژگی های طرح پیشنهادی دارای 3،000 گیاه متفاوت است و انتظار می رود که امسال به پایان برسد.

3. AIR-INK: پرینت گرفتن با جوهری که از هوای آلوده ساخته شده

بعضی از جالبترین پروژه هایی که در تلاش برای مقابله با آلودگی هوا صورت گرفته، استفاده از آلاینده های جذب شده ی هوا، به روش های خلاقانه می باشند. یکی از این پروژه ها AIR-INK می باشد که جوهری ساخته شده از انتشار کربن است.

این محصول توسط آزمایشگاه های Graviky ساخته شده و از طریق سرمایه گذاری Kickstarter پشتیبانی مالی می شود. مردم به سادگی باید دستگاه KAALINK را به لوله اگزوز خودرو خود متصل کنند و بعداز آن درطی 45 دقیقه رانندگی، 1 اونس (معادل 1035/31 گرم) جوهر مایع خواهند داشت. آلودگی های جمع آوری شده، سپس در یک آزمایشگاه خالص شده و به جوهر قابل استفاده، تبدیل می شوند.

4. برج Smog-Free : تبدیل دود به جواهرات

جوهر یک مایع روان است، اما آیا شما می توانید آلودگی را به جواهرات پر زرق و برق تبدیل کنید؟ به نظر می رسد که میتواند ایده خیلی خوبی باشد، البته، اگر حقیقت داشته باشد؟ حالا نگاهی به برج Smog-Free بیاندازید، محیطی خلاء که در پدیده یsmog ، دود را گرفته و ذرات را متراکم کرده، به سنگ های قیمتی تبدیل می کند.

این موضوع ایده ی یک هنرمند هلندی، به نام Dan Roosegaarde است. برج Smog-Free با استفاده از انرژی نسبتا کمی، یون های مثبت را به هوایی که خودش را به ذرات گرد و غبار میرساند، می دهد. سپس یون منفی در خلاء، یون های مثبت را در قسمت عقبی جذب می کند و ذرات را با آنها برمی گرداند. اگرچه این برج اولین بار در سال 2015 در روتردام شروع بکار کرد، در حال حاضر در سایر شهرها در سراسر جهان استفاده می شود.

ادامه دارد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *