تاریخ بروزرسانی: 3 تیر 1403

قارچ ها و ارتباط آنها با عفونتهاي بيمارستاني

فهرست مطالب

تعریف کلی قارچ

قارچها موجوداتی هتروتروف بوده، فاقد ریشه، ساقه و برگ هستند و در یکی از پنج سلسله موجودات زنده قرار داده شده‌اند. این موجودات به علت فقدان کلروفیل (سبزینه) قادر به سنتز مواد آلی نیستند و در نتیجه ناگزیرند به صورت ساپروفیت بر روی مواد آلی مرده گیاهی و جانوری و یا به صورت انگل بر روی سلولهای زنده و یا داخل آنها زیست کنند. نوع دیگر زندگی همزیستی قارچها با دیگر موجودات است که در مایکوریزا و گلسنگها دیده می‌شود.

امروزه در اکثر نقاط جهان بررسی آلودگی هوا انجام گرفته و بر روی بیماران آلرژیک ارزیابی می گردد. اسپورها بخصوص اسپور کپکهایساپروفیت که پراکندگی وسیعی را دارا هستند علاوه بر آلودگی هوا بخوبی می توانند باعث آلودگی مواد غذایی، آرایشی، آشامیدنی و بهداشتی گردند و چنانچه شرایط رشد آنها از نظر حرارت و رطوبت کافی باشد به رشد خود ادامه داده وتولید اسپور و میسیلیوم و مواد زائدی در اغذیه نموده که بدینوسیله مسبب آلرژی غذایی در افراد حساس می گردند.

آلودگي بیمارستان ها و کلینیک ها و مراکز درمانی

از مسايل مهم که در حال حاضر اکثر بيمارستانها با آن روبرو مي باشند افزايش عفونت هاي بيمارستاني مي باشد، از آن جمله اسپورهاي قارچي منتقله به وسيله هوا منبع آلودگي مهمي براي تجهيزات اتاق عمل و بخش هاي ويژه بيمارستان ها بوده و مي توانند عامل بسياري از عفونت هاي بيمارستاني باشند. عفونت هاي قارچي فرصت طلب از شايع ترين و مهلک ترين اين آلودگي ها مي باشند. 

با مشخص شدن اين ميزان فراواني و تنوع اسپورهاي قارچي در هوا و وسايل موجود در اتاق عمل و بخش هاي ويژه اهميت موضوعي به کارگيري روش هاي مناسب کنترل و پيشگيري به منظور حذف اين عناصر قارچي و جلوگيري از بروز عفونت هاي بيمارستاني، حفظ سلامتي بيماران، پرسنل و پزشکان مطرح مي گردد.

در کشور ما علیرغم هوای مسموم و بسیار آلوده ی این اماکن، هنوز توجه جدی ای به این مهم نشده است. استفاده از دستگاه های تصفیه هوای آلما پرایم با فیلترهایی با قابلیت های بالا می تواند تاثیر چشمگیری برای کاهش آلودگی ها خصوصا در این اماکن داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

شروع به تایپ کردن برای دیدن محصولاتی که دنبال آن هستید.

اپلیکیشن های مسیریابی

ما را از طریق برنامه های مسیریابی زیر می‌توانید پیدا کنید.