تاریخ بروزرسانی: 3 تیر 1403

اثر گلخانه ای چیست؟

فهرست مطالب

اثر گلخانه ای

اثر گلخانه ای (Greenhouse Eff ect) نام نظریه ای است که می گوید انسان ها با آلوده ساختن هوا، سبب گرم شدن کره زمین می شوند. بخشی از نور هنگام ورود به جو منعکس می‌شود و باقی آن وارد اتمسفر شده و به زمین می‌رسد و آن را گرم می‌کند. زمین مقداری از این انرژی را جذب می‌کند و باقی آن را منعکس می‌نماید. در طی این فرآیند، طول موج نور تغییر پیدا می‌کند. در گلخانه ها، نور خورشید از شیشه ها وارد شده و همین شیشه ها مانع خروج حرارت می شوند. به این ترتیب گلخانه گرم تر و گرم تر خواهد شد. خورشید می‌تابد و زمین را گرم می‌کند.

اتومبیل ها، کامیون ها و کارخانه ها موجب افزایش دی اکسید کربن (گاز کربنیک یا CO۲) هوا می شوند. دی اکسید کربن و دیگر گازهای گلخانه ای، جو زمین را در لایه ای غلیظ از آلودگی می پوشانند. نوری که از خورشید به زمین می رسد، درست مانند آنچه در گلخانه اتفاق می افتد، از این لایه وارد جو می شود. این لایه باعث حبس حرارت و جلوگیری از فرارِ طبیعی آن شده و به این ترتیب است که زمین گرم تر و گرم تر می شود.

گرم تر شدن زمین به معنای آب شدن یخ های قطب های شمال و جنوب و بالا آمدن سطح دریاها و اقیانوس ها است. ممکن است شهرهایی مانند بمبئی و نیویورک که همسطح دریا هستند در آب غوطه ور شده و بسیاری از جزیره ها به کلی محو و نابود شوند.

گازهای گلخانه‌ای شامل چه گازهایی می باشند؟؟

به مجموعه‌ای از گازها که مقداری از انرژی خورشید را در جو زمین نگه می‌دارند و باعث گرم شدن جو می‌شوند‍‍، گازهای گلخانه‌ای می‌گویند. گازهای گلخانه‌ای نامی آشنا برای اغلب ماست. اگر از ما بخواهند که نام یکی از این گازها را بر زبان بیاوریم، این نام احتمالا دی‌اکسید کربن خواهد بود. تقریباً همه کسانی که با اصطلاح “گازهای گلخانه‌ای” آشنا هستند، دی‌اکسید کربن را به عنوان معرف این گروه از گازها می‌شناسند. البته این دیدگاه نادرست هم نیست، اما دی‌اکسید کربن تنها یکی از گازهای گلخانه‌ای است که انسان تولید می‌کند.

بخار آب(H2O)، دی اکسیدنیتروژن یا گاز خنده (NO2)، دی اکسیدکربن (CO2) ، متان (CH4) و ازت گازهای گلخانه‌ای اصلی هستند. اگر این گازها در جو نبودند، انرژی گرمایی خورشید مجددا به فضا بر می‌گشت و به این ترتیب هوای زمین ۳۳ درجه سانتیگراد سردتر از الان می‌شد. اثر گلخانه‌ای به افزایش دمای کره زمین در اثر وجود گازهای گلخانه‌ای در جو زمین گفته می‌شود.

آیا می دانید چرا به این گازها، گازها‌ی‌ گلخانه‌ای می‌گوییم؟

این گازها به این دلیل گازهای گلخانه‌ای نامیده می‌شوند که فضای گلخانه‌ها را در اطراف زمین ایجاد می‌کنند. در گلخانه‌ها نور خورشید وارد محیط می‌شود اما به دلیل جداره شیشه‌ای، بخشی از آن دوباره به درون گلخانه برمی‌گردد. به این ترتیب فضای داخل گلخانه از بیرون گرمتر می‌شود. در جو زمین هم اتفاق مشابهی روی می‌دهد.

وقتی اشعه‌های خورشید به سطح زمین می‌رسند، بخشی از آنها جذب می‌شود و سطح زمین را گرم می‌کند، زیرا سطح زمین بسیار سردتر از خورشید است. در نتیجه امواج را با طول موج بلندتری نسبت به خورشید منتشر می‌کند. اشعه‌های خورشید هم پس از برخورد با زمین با طول موج بلندتری منتشر می‌شوند. از طرف دیگر جو زمین امواج با طول موج بلندتر را راحت‌تر جذب می‌کند. به این ترتیب این امواج بازگشتی از زمین جذب اتمسفر می‌شود. جذب این امواج سبب گرم شدن جو می‌شود. این عمل به خودی خود مضر نیست. اما زمانی که گازهای گلخانه‌ای در سر راه این امواج بازگشتی قرار می‌گیرند، مضرات بیشتر می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

شروع به تایپ کردن برای دیدن محصولاتی که دنبال آن هستید.

اپلیکیشن های مسیریابی

ما را از طریق برنامه های مسیریابی زیر می‌توانید پیدا کنید.